Orienteering NZ Development Squad

The Development Squad is made up of orienteers who have the potential to be in the National Squad in the foreseeable future. Members are usually of age 17 to 20 – but there can be exceptions at the younger end. In total the squad usually numbers between 20 and 30.


2014

– – –


2013

The NZOF Development Squad for 2013 is an expanded one from what has applied in recent years and is as follows:

Women:
Rebecca Batin (PP), Renee Beveridge (NW), Holly Edmonds (HB), Hayley Ewen (NW), Kayla Fairbairn (NW), Vida Fox (HB), Rebecca Gray (NW), Sophie Harrison (PP), Sonia Hollands (CM), Lauren Holmes (NW), Brianna Massie (HB), Jula McMillan (HV), Selena Metherell (PP), Lara Molloy (WN), Laura Robertson (HV), Cosette Saville (CM), Alice Tilley (NW) and Lauren Turner (WN).

Men:
Ryan Batin (PP), Devon Beckman (HB), Eugene Campbell (PP), Joshua Campbell (PP), Ed Cory-Wright (PP), Thomas Eatson (TP), Matthew Goodall (CM), Nick Hann (WN), Callum Herries (HB), Shamus Morrison (WN), Liam Paterson (TK), Alistair Richardson (PP), William Richardson (PP), Tim Robertson (HV), Nick Smith (PP), Cameron Tier (NW), Kieran Woods (AK).

The squad is co-ordinated by Sarah Gray (WN).


2012

The Development Squad for 2012 is:

Women:
Sarah Anderson (Hawkes Bay), Helena Barnes (North West), Renee Beveridge (North West), Holly Edmonds (Hawkes Bay), Rebecca Gray (North West), Jula McMillan (North West), Selena Metherell (Peninsula & Plains), Erin Paterson (Taranaki), Laura Robertson (Hutt Valley), Cosette Saville (Counties Manukau), Kate Smirnova (Auckland), Lauren Turner (Wellington).

Men:
Ryan Batin (Peninsula & Plains), Eugene Campbell (Peninsula & Plains), Thomas Eatson (Taupo), Nick Hann (Wellington), Cameron Massie (Hawkes Bay), Tane Moore (North West), Duncan Morrison (Hawkes Bay), Matthew Ogden (North West), Liam Paterson (Taranaki), Ben Reynolds (North West), Alistair Richardson (Peninsula & Plains), Tim Robertson (Hutt Valley) Kieran Woods (Auckland).

The squad is co-ordinated by Sarah Gray (Nelson).


2011

2011 NZ Development Squad

Women:
Renee Beveridge (North West), Jaime Goodwin (Hawkes Bay), Anna Gray (North West), Jula McMillan (Hutt Valley),
Selena Metherell (Peninsula & Plains), Kate Morrison (Hawkes Bay), Erin Paterson (Taranaki), Laura Robertson (Hutt Valley), Cosette Saville (Counties Manukau), Angela Simpson (Bay of Plenty), Kate Smirnova (Auckland).

Men:
Gene Beveridge (North West), Ryan Cambridge (Dunedin), Nick Hann (Wellington), Cameron Massie (Hawkes Bay), Scott McDonald (Hawkes Bay), Nick Mead (North West), Duncan Morrison (Hawkes Bay), Matthew Ogden (North West), Liam Paterson (Taranaki),
Alistair Richardson (Peninsula & Plains), Tim Robertson (Hutt Valley), Toby Scott (Auckland).


2010

The 2010 Development Squad is as follows:

Women:
Claire Dinsdale (Wellington), Sara Bailey (Hawkes Bay), Claire Dinsdale (Wellington), Rachel Goodwin (Hawkes Bay),
Jaime Goodwin (Hawkes Bay), Jula McMillan (Hutt Valley), Selena Metherell (Peninsula & Plains), Kate Morrison (Hawkes Bay), Erin Paterson (Taranaki), Laura Robertson (Hutt Valley), Angela Simpson (Rotorua).

Men:

Men:
Gene Beveridge (North West), James Brigham-Watson (Wellington), Ryan Cambridge (Dunedin), Sam Eames (Hawkes Bay), Jourdan Harvey (Counties Manakau), Scott McDonald (Hawkes Bay), Duncan Morrison (Hawkes Bay), Matthew Ogden (North West), Toby Scott (Auckland).